آیفون تصویری

ساقینویسنده: ساقی
بازدید: 536 بازدید
ایفون

تاریخچه آیفون تصویری:

با ورود دربازکن‌های صوتی به بازار ایران اوضاع عوض شد. با استفاده از دربازکن صوتی شما می‌توانستید صدای فردی که زنگ در منزل‌تان را به صدا درآورده، بشنوید و از طریق گوشی در منزل با او صحبت نمائید.این دربازکن‌ها، اف اف نام داشتند و پس از آن دربازکن های ژاپنی موسوم به آیفون تصویری به بازار آمدند.
تکنولوژی آیفون تصویری :
با توسعه روزافزون تکنولوژی، این مشکلات کمتر شده و و ژاپن دربازکنِ آیفون تصویری را به بازار عرضه کرد.

علاوه بر صدای فرد پشت درب بازکن آیفون تصویری نوعی درب بازکن دارای مانیتور است که در منزل نصب شده و به کسی که در منزل است امکاناتی را می‌دهد.ت در، تصویر او را نیز از طریق مونیتور مشاهده و در صورت تمایل در را باز کند.

همین امر باعث شده تا امنیت ساختمان‌ها تا چند برابر نسبت به گذشته افزایش یابد.

آیفون تصویری چیست؟

رب بازکن‌های آیفون از قدیمی‌ترین و مشهورترین برندهای آیفون تصویری در جهان به حساب می‌آیند. درب بازکن‌ِ تصویریِ آیفون در طی چند دهه اخیر در بین مردم شهرت فراوانی یافت و با استقبال چشمگیری مواجه شد. با افزایش قیمت برندِ آیفون، تعداد متقاضیان این برند ژاپنی کمتر شده بود.

اجزای اصلی آیفون تصویری عبارت اند از:

 پنل شماره گیری جلوی در، گوشی یا مانیتور، منبع تغذیه و قفل در باز کن
اجزای اصلی پنل ها شامل:
صفحه فلزی “panel” از جنس آلومنیوم آلیاژی می باشد و دور آن لاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب قرار داده شده است
2- شیشه محافظ لنز: برای اینکه تاثیر نور خورشید بر روی لنز کمتر باشد، این شیشه را تعبیه کرده اند.
3- دوربین آیفون: این دوربین وظیفه دریافت تصویر رنگی را بر عهده دارد.
4 LED های دریافت کننده نور مادون قرمز: این ویژگی باعث می شود که در شب بتوانید تصویر خوبی را ببینید.

5- بلندگو برای پخش صدا
6- شستی برای زنگ زدن
7- میکروفون انتقال صدا به گوشی
8- پیچ های تنظیم دوربین
9- ترمینال های اتصال سیم مانیتور در پشت پنل
10- سیم اتصال تغذیه 12 ولت
11- سیم اتصال در باز کن
صفحه نمایش تصویر این گوشی ها به صورت LCD-TFT می باشد.

ایفون تصویری

سیستم برق رسانی:

آیفون تصویری چیست ؟ در سیستم آیفون تصویری منبع تغذیه که مورد استفاده قرار می گیرد، مانند آیفون تصویری معمولی می باشد که دارای خروجی 12 ولت dc و ac است.

خروجی ac جهت تغذیه در باز کن، در نظر گرفته شده است. این خروجی مستقیما به سیم های آبی و قرمز پشت پنل متصل می گردد.

قفل در باز کن در این آیفون تصویری بر دو نوع که اولین نوع آن با زنجیر بوده که از انرژی ذخیره شده فنر برای آزاد کردن زبانه در استفاده می کند و دومین نوع آن نیازی به وجود زنجیر ندارد و توسط زبانه به داخل کشیده شده و در باز می شود.
خوب است بدانید نوع دوم در بازکن ها معمولا از 12 dc ولت 1 آمپری تغذیه می کنند.

انواع آیفون تصویری

برای اینکه بدانید آیفون شما با چه مشکلی روبه‌رو شده است و سرویس آیفون تصویری خود را به خوبی انجام دهید، حتما باید نوع آن را بشناسید. این دسته محصولات در دو نوع اصلی وارد بازار می‌شوند. سیستم نامبرینگ و سیستم کدینگ. آیفون‌های صوتی و تصویری ممکن است آنالوگ یا دیجیتال باشند که هر کدام برای شرایطی مناسب هستند که در مارک های مختلفی به بازار عرضه میشوند ، همچنین پیشنهاد ما مطالعه همه مقاله های مرتبط با برندهای مختلف است کافی است به هر کدام علاقه مند هستید روی اسم آن کلیک کنید.

آیفون تصویری آنالوگ

بیشتر ما با این نوع آیفون آشنا هستیم. پنل این دستگاه در نمای بیرونی ساختمان قرار گرفته و زنگ هر واحد با شماره یا نام صاحب‌خانه مشخص می‌شود. فرد مراجعه‌کننده باید دکمه مربوط به واحد مورد نظر را فشار بدهد تا صدا و تصویر او قابل رویت باشد. این نوع آیفون در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های کوچک کاربرد بهتری دارد. زیرا در ساختمان‌های بزرگ، احتمالا با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که به سرویس آیفون تصویری نیاز خواهیم داشت. مواردی مانند تداخل تصاویر، تداخل زنگ واحدهای متفاوت و زنگ نخوردن آیفون یک واحد از جمله این مشکلات هستند.

آیفون تصویری دیجیتال

این نوع آیفون نیز یک پنل اصلی دارد که بیرون از ساختمان نصب می‌شود اما با این تفاوت که برای انتخاب واحد مورد نظر، دکمه‌ای تعبیه نشده است. ما در این نوع آیفون با یک ماژول شماره‌گیری روبه‌رو هستیم.

ویژگی‌های آیفون تصویری

برای اینکه بتوانیم در سرویس آیفون تصویری موفق عمل کنیم، لازم است ویژگی‌های مهم هر آیفون را بدانیم تا بفهمیم کدام یک از آنها دچار مشکل شده است. با توجه به مارک و مدل، آیفون تصویری می‌تواند ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • قابلیت ذخیره صدا، فیلم و عکس از افراد مراجعه‌کننده

  • برقراری ارتباط بین واحدهای ساختمان

  • صفحه‌نمایش رنگی یا سیاه‌وسفید

  • قابلیت تغییر و تعویض صدای زنگ

  • اتصال به دوربین مداربسته

  • برخورداری از حافظه داخلی و امکان استفاده از حافظه جانبی

  • و غیره.

عیب‌یابی و سرویس آیفون تصویری

همان‌طور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم، برخی از مشکلات به وجود آمده در آیفون را می‌توان به راحتی حل کرد. اما در بعضی موارد خاص نیاز است که با یک فرد متخصص تماس بگیرید. ما در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

خرابی ایفون

انتقال بد صدا

در اکثر موارد، عیب اصلی آیفون ما مشکل صدا در آیفون تصویری است. در این موقعیت یا فردی که بیرون از ساختمان است صدای ما را نمی‌شنود و یا ما از داخل منزل صدایی بیرون را نمی‌شنویم. قبل از هر چیزی باید سیم رابط دستگاه و گوشی را بررسی کنید. این سیم دقیقا شبیه به سیم‌های تلفن، از دو سر دارای سوکت مخصوص است. به احتمال 90 درصد، یکی از این دو سوکت (یا هر دوی آنها) دچار مشکل شده‌اند. سیم را به نزدیک‌ترین مغازه لوازم الکترونیکی برده و از مغازه‌دار بخواهید سوکت جدیدی به سیم شما وصل کند. در صورتی که سرویس آیفون تصویری با تعویض سوکت‌ها و حتی خود سیم انجام نشد، به دنبال دلیل دیگری برای عدم انتقال صدا می‌رویم.

قطعی کامل صدا

اگر صدای شما به فرد مراجعه‌کننده نمی‌رسد، میکروفون گوشی مشکل پیدا کرده و اگر صدای بیرون را نمی‌شوید، بلندگوی گوشی دچار مشکل شده است. در این مورد احتمالا با قطعی سیم داخل گوشی مواجه شده‌ایم. می‌توانید پیچ داخل گوشی را باز کرده، با اهرم کردن پیچ گوشتی دو طرف گوشی را از هم جدا کنید. داخل گوشی، بلندگو و میکروفن تنها اجزایی هستند که مشاهده خواهید کرد. این دو جزء معمولا با دو سیم در رنگ‌های زرد و مشکی به هم وصل هستند. از وصل بودن هر دو سیم اطمینان حاصل کنید. اگر مشکل از سیم‌های رابط نبود، باید میکروفون و بلندگو را تعویض کنیم.

مشکلات مربوط به مانیتور آیفون تصویری

معمولا آیفون‌ها از چند بُرد تشکیل شده‌اند. اگر پیچ‌های پشت دستگاه را باز کنید، می‌توانید داخل دستگاه را مشاهده کرده و عیب دستگاه را برای سرویس آیفون تصویری خود پیدا کنید.

هشدار مهم: قبل از باز کردن پشت دستگاه، حتما برق آن را از مدار اصلی قطع کنید. نباید دستگاه متصل به برق را باز کرد زیرا خطر برق‌گرفتگی یا اتصالی و آسیب به دستگاه وجود دارد.

پس از باز کردن دستگاه، معمولا شش عدد بُرد مختلف مشاهده می‌کنید. هر کدام از این بُردها وظایف خاص خودشان را دارند. البته مهم‌ترین قسمت این دستگاه بُرد پاور (power) است. بیشتر اوقات دلیل روشن نشدن مانیتورها، خرابی پاور است. ورودی این پاور به سیم اصلی برق وصل می‌شود. این قسمت با یک کلید خاموش و روشن که در قسمت پایین دستگاه وجود دارد، قطع و وصل خواهد شد. اگر دستگاه به برق وصل بود و کلید اتصال نیز به طرف روشن بودن دستگاه کج شده بود، اما مانیتور روشن نشد، به احتمال زیاد بُرد اصلی ما سوخته است. اگر کمی دست به آچار هستید، می‌دانید که این نوع بُرد در بازار موجود است. می‌توانید با تهیه آن، بُرد را تعویض کرده و سرویس آیفون تصویری خود را با موفقیت تمام کنید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که بُردهای سوئیچی به تعمیر خاصی نیاز دارد و کار هر کسی نیست. در نتیجه همان تعویض بُرد گزینه مناسبی برای رفع خرابی به وجود آمده است. بعضی از افراد نیز گمان می‌کنند که با تعویض فیوز روی بُرد می‌توانند سرویس آیفون تصویری را انجام دهند اما احتمال اینکه با تعویض فیوز، بُرد کار خودش را از سر بگیرد 50 درصد است. در بُردهای سوئیچی معمولا قسمت سلف بُرد و سیم‌پیچی‌ها بیشتر دچار مشکل می‌شوند که به‌راحتی قابل تعمیر نیستند. پیشنهاد ما این است که اگر از ورود برق به دستگاه مطمئن بودید و دستگاه روشن نشد، پاور بُرد را به‌طور کامل تعویض کنید.

مشکلات مربوط به بُرد تقویت صدا

در صورتی که فرد مراجعه کننده دکمه واحد شما را زده است، شما تصویر او را می‌بینید اما صدایی به گوش نمی‌رسد، بُرد تقویت صدای دستگاه را چک کنید. تا به حال به اهرمی که زمان برداشتن یا گذاشتن گوشی جابه‌جا می‌شود، توجه کرده‌اید؟ این قطعه قلابک نام دارد و این اهرم قطعه‌ای روی بُرد تقویت صدا را به حرکت در می‌آورد. احتمال دارد که قلابک کثیف شده یا خاک گرفته باشد و این مسئله باعث رد نشدن صدای افراد شود.

برای تمیز کردن این قطعه کوچک باید از اسپری هوای فشرده استفاده کنید. بعد از استفاده از اسپری، برای مدتی (حدود 30 تا 40 دقیقه) صبر کنید تا قطعه کاملا خشک شود. بعد دستگاه را سر هم کرده و به برق متصل کنید. مطمئنا سرویس آیفون تصویری شما به خوبی انجام شده است.

 

مشکلات ال‌سی‌دی در سرویس آیفون تصویری

یکی از حساس‌ترین قسمت‌های هر دستگاه آیفون، قسمت صفحه‌نمایش یا ال‌سی‌دی آن است. اگر این قسمت به‌طور کامل سوخته باشد، هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. در این مواقع ما هم صدای زنگ و هم صدای فرد مراجعه‌کننده را می‌شنویم اما تصویری از بیرون دیده نمی‌شود. احتمال دارد که قسمت ال‌سی‌دی و یا بُرد مخصوص به آن در اثر اصابت یک ضربه یا نوسانات برق، سوخته باشد. در این وضعیت هیچ راهی جز تعویض کامل آن وجود ندارد.

مشکلات کلیدهای اصلی

نکته دیگر در سرویس آیفون تصویری مشکلات مربوط به کلیدهای اصلی است که روی دستگاه مشاهده می‌شوند. بعد از باز کردن دستگاه، یک بُرد ساده را مشاهده می‌کنیم که تنها سه کلید ساده در خودش دارد. این سه کلید برای بازکردن درب، قطع و وصل تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر برای استفاده از هر کدام این دکمه‌ها دچار مشکل شده‌اید، بُرد مورد نظر را بررسی کنید. این بُرد کوچک را هم می‌توان با کمی الکل تمیز کرد. دو پیچ کنار آن را باز کنید و با دقت بُرد را تمیز کرده و سر جای خود برگردانید.

اگر با تمیز کردن این بُرد همچنان در باز کردن درب با دکمه اصلی مشکل دارید، ایراد اصلی روی بُرد آمپلی‌فایر است. تعمیر این بُرد به دست شما انجام نمی‌شود و باید برای عیب‌یابی و سرویس آیفون تصویری خود با یک متخصص تماس بگیرید.

آبی شدن صفحه مانیتور

گاهی برای سرویس آیفون تصویری با این سؤال مواجه می‌شویم که چرا صفحه دستگاه آبی شده؟ در این وضعیت به احتمال زیاد ارتباط بین دستگاه و پنل قطع شده است. در وهله اول پشت مانیتور را بررسی کنید. باید کانتور سالم باشد و سیم‌ها سر جای خودشان و بدون قطعی کار کنند. بعد مسیر سیم‌کشی شده را چک کنید. اگر مشکلی در این مرحله نبود، پنل دچار مشکل شده است و لازم است که یک متخصص آن را بررسی کند.

به‌خاطر داشته باشید که گاهی تنها مشکل همین آبی بودن تصویر است و مابقی اجزاء دستگاه به‌درستی کار می‌کنند. در این وضعیت هم به احتمال زیاد دوربین پنل به مشکل برخورده است. برای اطمینان از این مسئله، زنگ دیگر واحدها را زده و از آنها بپرسید با مشکل مشابه مواجه هستند یا نه. این مشکل توسط یک متخصص رفع خواهد شد.

شنیدن صدای بوق از پنل اصلی

در برخی موارد دیده شده که پنل اصلی دستگاه، صدا می‌دهد. در این حالت اصطلاحا با فیدبک صدا روبه‌رو هستیم و مشکل در زمان رفت‌وبرگشت صداست. در ابتدا باید به این مسئله فکر کنید که قوطی پنل درست جاگرفته است یا نه. شاید در زمان نصب، آن را به زور در جای خود فشار داده باشند. در این صورت با درست جا انداختن پنل مشکل مربوطه حل خواهد شد. گاهی هم ممکن است صدای ورودی و خرجی دستگاه مشکل داشته باشد که با کم کردن این صدا در قسمت پشت پنل، می‌توان این صدای اضافه را از بین برد. در نهایت اگر صدای بوق همچنان شنیده می‌شود با فرد متخصصی تماس بگیرید که به سرویس آیفون تصویری شما مسلط باشد.

در نهایت می‌دانیم که تمام دستگاه‌های برقی دارای ضمانت‌نامه هستند و خدمات پس از فروش را شامل می‌شوند. در اکثر موارد نیز اگر خرابی و عیب دستگاه را خودتان برطرف کنید، گارانتی دستگاه از بین رفته و شرکت فروشنده از ایرادات بعدی پشتیبانی نخواهد کرد. پس بهتر است زمانی که به تعمیر آیفون تصویری احتیاج داشتید، اول با خود شرکت تماس گرفته و در صورتی که مشکل برطرف نشد، با دیگر متخصصان امر ارتباط برقرار کنید.

برای اشنایی با محصولات بیشتر میتوانید به ادرس  زیر مراجعه فرمایید:

فروشگاه آیفون تصویری دورفون

 

دسته بندی راهنمای خرید معرفی و رفع مشکلات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت